Artykuł
Zasiłki macierzyńskie bez podatku, ale nie dla wszystkich
Nowelizacja Polskiego Ładu to kolejne korzystne zmiany dla tych kategorii osób, które już wcześniej korzystały ze zwolnień fiskalnych. Przy czym płatnicy powinni pamiętać o nowej zasadzie podwyższania tego świadczenia
Od 1 lipca 2022 r. z podatku dochodowego zwolnione są zasiłki macierzyńskie przysługujące na podstawie ustawy świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Jednak zwolnienie nie jest powszechne. Przysługuje bowiem tylko ubezpieczonym, których przychody m.in. ze stosunku pracy czy z umowy zlecenia z działalności wykonywanej osobiście lub działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 oraz 152-154 ustawy o podatku od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Chodzi o ulgi dla osób:
- w wieku do 26 lat,
- wychowujących co najmniej czworo dzieci,
- aktywnych zawodowo seniorów,
- które powróciły do Polski z zagranicy (ulga relokacyjna).
Zwolnienia przysługują do wysokości 85 528 zł na rok podatkowy. Osobom, które korzystają z nich, przyznano zatem kolejnego rodzaju zwolnienie podatkowe (w granicach limitu). Przy czym zmiany nie dotyczą pozostałych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right