Artykuł
W wakacje szkoły muszą zmienić swoje statuty i wpisać w nie zasady przejścia placówki na tryb zdalny
Zasady prowadzenia nauki zdalnej są obecnie regulowane w drodze zarządzeń wewnętrznych dyrektora szkoły wydawanych na podstawie par. 1 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z tą regulacją dyrektor ustala zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach zdalnych, materiały niezbędne do realizacji zajęć, tygodniowy zakres treści nauczania, sposób usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach zdalnych czy monitorowania postępów uczniów. Zarządzenia dotyczące tych kwestii nie mają jednak charakteru uniwersalnego, bo działają wyłącznie w czasie zawieszenia zajęć z powodów związanych z epidemią koronawirusa. Od 1 września 2022 r. wejdą jednak w życie zmiany wprowadzane nowelizacją ustawy o systemie oświaty. I każde zawieszenie zajęć, niezależnie od jego przyczyn, będzie skutkowało koniecznością przejścia szkoły w tryb pracy zdalnej. Powoduje to, że dotychczasowe rozwiązania zawarte w zarządzeniach dyrektora stają się niewystarczające, a zasady prowadzenia nauki zdalnej muszą zostać wprowadzone do statutów szkół. Wakacje to czas, w którym powinny się tym zająć.
bez względu na przyczynę
Wspomniana ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadza do prawa oświatowego art. 125a, zgodnie z którym zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:
- zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right