Poradnia z klasyfikacji budżetowej
W jakiej klasyfikacji budżetowej ująć dotację celową dla zakładu usług komunalnych na zakup małego traktora do prac przy terenach zielonych? Maszyna zostanie zakupiona w przetargu do wartości ok. 20 tys. zł.
Skoro zapytanie dotyczy specyficznej jednostki organizacyjnej gminy, czyli samorządowego zakładu budżetowego, to warto wstępnie przypomnieć, że podstawy materialnoprawne jego funkcjonowania zostały określone w ustawie o finansach publicznych. W art. 15 ust. 1 tego aktu prawnego postanowiono zaś, że samorządowy zakład budżetowy, wykonując odpłatnie zadania, pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych. Podstawą gospodarki finansowej samorządowego zakładu budżetowego jest roczny plan finansowy obejmujący przychody, w tym dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, koszty i inne obciążenia, stan środków obrotowych, stan należności i zobowiązań na początek i koniec okresu oraz rozliczenia z budżetem jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast w ust. 3 ustawodawca określił formy finansowania z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wskazując, że „samorządowy zakład budżetowy może otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego:
1) dotacje przedmiotowe;
2) dotacje celowe na zadania bieżące finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3;
3) dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji”.
Niezależnie od powyższego dotacje dla samorządowego zakładu budżetowego (z wyłączeniem dotacji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy) nie mogą przekroczyć 50 proc. kosztów jego działalności. Ponadto w ust. 7 postanowiono, że tego tupu jednostka wpłaca do budżetu JST nadwyżkę środków obrotowych, ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący JST postanowi inaczej.