Przepisy o PPK wreszcie uproszczone i doprecyzowane
Podmioty niestosujące ustawy będą musiały się z tego wytłumaczyć. To jedna z wielu zmian, które wchodzą w życie 4 czerwca. Nie wywołają rewolucji, ale wyjaśnią niektóre wątpliwości.
Pierwsza część zmian w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) wprowadzonych ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. poz. 1079) wchodzi w życie 4 czerwca 2022 r. Potrzeba ich wprowadzenia wyniknęła z doświadczeń praktycznych, jakie po kilku latach obowiązywania ustawy zdobyły podmioty zatrudniające (dla uproszczenia - pracodawcy), instytucje finansowe, a także Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja odpowiada na pytania, które dotychczas były bez odpowiedzi.
niestosujący ustawy
Ustawa o PPK zwalnia niektóre podmioty zatrudniające z obowiązku prowadzenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK). Takiego obowiązku nie mają:
- mikroprzedsiębiorcy, tj. zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 pkt prawa przedsiębiorców przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: