Do końca tego miesiąca czas na pierwszą wpłatę na ZFŚS
Pracodawca, który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ma obowiązek naliczać na każdego pracownika tzw. coroczny odpis podstawowy. W danym roku kalendarzowym musi do 31 maja przekazać na odrębny rachunek 75 proc. wyliczonej kwoty
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników musi być utworzony w jednostce budżetowej lub samorządowym zakładzie budżetowym. Pracodawca ma obowiązek naliczać na każdego pracownika tzw. coroczny odpis podstawowy. Stanowią go środki pieniężne naliczone w wysokości wskazanej w art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: u.z.f.ś.s) i przekazane na odrębny rachunek bankowy funduszu w terminach do 31 maja danego roku (co najmniej 75 proc. równowartości odpisu) i do 30 września (pozostałe 25 proc. równowartości odpisu). Oprócz corocznego odpisu podstawowego fundusz tworzy się też z dobrowolnych odpisów dodatkowych oraz ze zwiększeń wskazanych w art. 5 u.z.f.ś.s. Te trzeba przekazać najpóźniej do 30 września.
Niestety praktyka pokazuje, że przy naliczaniu odpisu nadal powstają wątpliwości. Poniżej wyjaśnimy, jak prawidłowo tego dokonać. Przedstawiamy też najważniejsze stanowiska regionalnych izb obrachunkowych w omawianym zakresie [ramka].
Najważniejsze stanowiska regionalnych izb obrachunkowych ©℗
„Ponieważ art. 53 ust. 2 Karty nauczyciela nie precyzuje, że podstawę wyliczenia kwoty odpisu na ZFŚS dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, stanowi miesięczna emerytura oraz z jakiego miesiąca w roku, uwzględniając jednak fakt, że ZFŚS jest kategorią roczną, przyjąć należy, że wyliczenia dokonuje się w oparciu o emeryturę pobraną w całym roku (analogicznie rentę lub świadczenie kompensacyjne)”.