W razie przejścia zakładu pracy nowe zezwolenie na pracę nie jest wymagane
Na skutek zawarcia odpowiedniej umowy Inform-tex sp. z o.o. przejmuje spółkę ITCodeLabs sp.k. Cały dotychczasowy majątek, zadania, ale także personel spółki ITCodeLabs zostaje przekazany Inform-tex. ITCodeLabs zatrudniała 10 cudzoziemców (pochodzących m.in. z Indii, Gruzji i Mołdawii) na stanowisku programisty aplikacji. Czy w związku z tą zmianą pracownicy będą zobowiązani do uzyskania nowych zezwoleń na pracę lub zmiany dotychczasowych zezwoleń na pobyt czasowy i pracę?
Ponadto ITCodeLabs sp.k. na miesiąc przed przejęciem wystąpiła do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę dla kilku kandydatów, których planowała wówczas zatrudnić. Zezwolenia nie zostały jednak jeszcze wydane. Co powinny zrobić w tej sytuacji ITCodeLabs sp.k. i Inform-tex sp. z o.o.?
Co do zasady pracownicy nie będą zobowiązani do uzyskania nowych zezwoleń na pracę lub zmiany dotychczasowych zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Opisany przypadek stanowi bowiem typowy przykład przejścia zakładu pracy (wskutek przejęcia jednej spółki przez drugą), a w takiej sytuacji przepisy (a dokładniej w tej sytuacji art. 119 ustawy o cudzoziemcach) stanowią wprost, że nowe zezwolenie na pracę lub zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie są wymagane, pod warunkiem jednak, że nie nastąpi zmiana w zakresie warunków zatrudnienia cudzoziemca, takich jak zakres obowiązków, nazwa stanowiska czy wynagrodzenie. Uzyskanie nowych dokumentów legalizujących pracę może być więc wymagane, jeżeli oprócz zmiany pracodawcy wskutek przejścia zakładu pracy dojdzie także do zmiany warunków zatrudnienia.