Artykuł
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce – uproszczenia i krótsze procedury
Cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie będzie musiał mieć zapewnionego miejsca zamieszkania w Polsce oraz źródła dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania. Zmiana lub wydanie nowego zezwolenia nie będą wymagane w przypadku zmiany nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, oraz w razie zwiększenia wymiaru czasu pracy cudzoziemca i jego wynagrodzenia. Takie m.in. rozwiązania wprowadza nowelizacja przepisów w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE w Polsce.
29 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na terytorium Polski.
Termin rozpatrywania wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadza 60-dniowy termin na wydanie decyzji w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (dodany art. 112a ustawy o cudzoziemcach). Termin ten biegnie od dnia, w którym nastąpiło ostatnie z następujących zdarzeń:
- cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy osobiście lub nastąpiło jego osobiste stawiennictwo w urzędzie wojewódzkim po złożeniu tego wniosku, chyba że wobec cudzoziemca nie stosuje się wymogu osobistego stawiennictwa, lub
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right