Artykuł
Żołnierze w pracy w świetle nowych regulacji
Ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 655), która weszła w życie 23 kwietnia 2022 r., w sposób kompleksowy ma regulować służbę wojskową w Polsce oraz status żołnierzy. Jako że szereg żołnierzy jest w momencie powołania do służby wojskowej pracownikami, nowe przepisy określają również ich uprawnienia z tego wynikające oraz odpowiadające im obowiązki i ograniczenia po stronie pracodawców. Każda ze służb jest przy tym odmiennie regulowana, co może powodować swoisty chaos informacyjny.
Rodzaje służby wojskowej
Z punktu widzenia obowiązków pracodawcy i uprawnień pracowników kluczowe jest jego zakwalifikowanie do danego rodzaju służby wojskowej. Od tego zależy bowiem zakres obowiązków i uprawnień stron umowy o pracę.
Zgodnie z art. 129 ustawy służbę wojskową dzieli się na czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Oba rodzaje mają swoje podkategorie. I tak czynna służba wojskowa może polegać na:
a) dobrowolnej albo obowiązkowej zasadniczej służbie wojskowej;
b) terytorialnej służbie wojskowej;
c) służbie w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy;
d) zawodowej służbie wojskowej;
e) służbie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Z kolei służba w rezerwie może mieć charakter aktywny albo pasywny.
Aktywną rezerwę tworzą osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski - 63. roku życia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right