Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-03-21

Jak przygotować rachunek zysków i strat, który dostarczy rzetelnych informacji o firmie

Prowadzę księgi rachunkowe firmy z ewidencją kosztów na kontach zespołu 4 i 5. Czy w takim przypadku trzeba ustalać zmianę stanu produktów? W jaki sposób sporządzić rachunek zysków i strat?

Rachunek zysków i strat jest obok bilansu najważniejszym elementem sprawozdania finansowego. Informuje o wielkości przychodów i kosztów w danym okresie. Poprzez ich porównanie dostarcza użytkownikom informacji o wynikach działalności i rentowności podmiotu. Na osiągnięty w danym okresie zysk lub stratę mają wpływ następujące kategorie:

  • przychody i koszty podstawowej działalności operacyjnej,
  • przychody i koszty pozostałej działalności,
  • przychody i koszty finansowe,
  • zyski i straty nadzwyczajne,
  • przychody i koszty z tytułu podatku dochodowego odroczonego.

Ustawa o rachunkowości daje jednostkom możliwość wyboru wersji kalkulacyjnej lub porównawczej dla rachunku zysków i strat. Pierwsza jest oparta na kosztach w układzie funkcjonalnym, a druga bazuje na układzie rodzajowym kosztów. Wersje tego sprawozdania dotyczą wyłącznie ujęcia kosztów i przychodów podstawowej działalności operacyjnej. Pozostałe segmenty rachunku zysków i strat są dla obu wersji takie same.

Przychody i koszty

Przychody ze sprzedaży produktów i związane z nimi koszty ujmuje się w księgach rachunkowych co do zasady zgodnie z zasadą memoriału. Oznacza to, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody netto (pomniejszone o należny VAT, upusty i rabaty) oraz obciążające ją koszty w danym roku obrotowym, niezależnie od terminu ich zapłaty. Za przychody wpływające na wynik finansowy uznaje się także kwoty należne (dotyczące danego roku), niezależnie od terminu ich zapłaty. Za moment powstania przychodu uznaje się moment określony w przepisach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00