Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-03-16

Niektóre zmiany w korektach skomplikują życie podatnikom

Stosowanie kursów walutowych ma być prostsze przy zmniejszaniu podstawy opodatkowania w dół, ale stanie się kłopotliwe przy jej podwyższaniu

Propozycje zmian przewiduje projekt SLIM VAT 3. 23 lutego br. zakończyły się jego prekonsultacje. Obecnie trwają analizy dotyczące zgłoszonych uwag. Ministerstwo Finansów zakłada, że proponowane w pakiecie SLIM VAT 3 rozwiązania, po uchwaleniu ich przez Sejm, wejdą w życie jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale.

Zasadniczo resort chce tym pakietem ułatwić życie podatnikom. Eksperci obawiają się jednak, że w przypadku niektórych rozwiązań efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Przeliczanie kursów

Podstawa opodatkowania VAT musi być wyrażona w złotych. Gdy kwoty na fakturze są wyrażone w walucie obcej, trzeba je przeliczyć na złote. Zasadą - zgodnie z art. 31a ustawy o VAT - jest przeliczanie na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podatnik może też wybrać inny sposób przeliczania kwot w walutach na złote, tj.:

  • według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00