czyny zabronione
Zmiany będą w przedawnieniu i w wymiarze kar
Potwierdziły się doniesienia DGP o zaostrzeniu kursu wobec sprawców wykroczeń skarbowych i przestępstw skarbowych. Szczegółowe porównanie przepisów obecnych i projektowanych przedstawiamy w tabelach
O planach nowelizacji kodeksu karnego skarbowego pisaliśmy w artykułach: „Wyższe kary, więcej przestępstw, dłuższe przedawnienia” (DGP nr 46/2022) oraz „Zaostrzenie kar nie usprawni sądowych postępowań” (DGP nr 47/2022). Teraz znamy szczegóły, ponieważ w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt tej nowelizacji.
Przestępstwa dotyczące ksiąg
Projekt wprowadza też nowe przestępstwa:
- nieprzechowywanie księgi i dokumentów związanych z jej prowadzeniem do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego,
- niezawiadomienie w terminie właściwego organu o miejscu przechowywania księgi oraz dokumentów związanych z jej prowadzeniem w razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
Za te czyny będzie groziła wysoka grzywna do 240 stawek dziennych (w 2022 r. - maksymalnie 9 631 999,20 zł).
Niewpłacanie podatku
Będą surowsze kary za uporczywe niewpłacanie podatku. Obecnie taki czyn traktowany jest jako wykroczenie skarbowe i grozi za niego maksymalnie grzywna w wysokości 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. to 60 200 zł). Po zmianach sprawy większego kalibru będą mogły być traktowane jak przestępstwo skarbowe. Tak będzie, jeżeli kwota niewpłaconego podatku będzie przekraczać 50-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. to 150,5 tys. zł). Wówczas sprawca czynu będzie podlegał karze grzywny do 720 stawek dziennych (dziś maksymalnie to 28 895 997,60 zł). W przypadku niższych kwot (nieprzekraczających 50-krotności minimalnego wynagrodzenia) czyn nadal będzie traktowany jako wykroczenie.