Czas rozliczyć wyrzucone jedzenie, zużyte AGD i przepracowane oleje
Do 15 marca przedsiębiorcy muszą złożyć roczne sprawozdania związane z gospodarką odpadami. Zaś do 31 marca analogiczne raporty o zmarnowanej żywności. Co istotne, w tym roku obejmą one więcej podmiotów
Czas składania tzw. sprawozdań odpadowych za 2021 r. i uiszczania opłat nadchodzi wielkimi krokami. Już za tydzień, czyli do 15 marca, sprawozdania muszą złożyć m.in. przedsiębiorcy wytwarzający odpady i gospodarujący nimi zobowiązani do prowadzenia ewidencji, a także wprowadzający opakowania czy niektóre urządzenia na rynek (np. sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony czy akumulatory). Z kolei do 31 marca sprzedawcy żywności muszą złożyć sprawozdania o marnowanym jedzeniu. I choć w tym roku rewolucji nie ma, to są pewne istotne zmiany, o których trzeba wiedzieć.
marnowanie żywności
Przede wszystkim poszerzył się krąg podmiotów, które muszą złożyć sprawozdania o marnowanej żywności oraz wnieść opłaty za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Taki obowiązek po raz pierwszy w tym roku muszą wypełnić przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż żywności w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży od 250 do 400 mkw., jeśli przychody z tej sprzedaży stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów (większe placówki miały takie obowiązek już wcześniej - i to w ich przypadku się nie zmieniło). [ramka 1] Wszyscy zaś muszą liczyć się z większymi wydatkami, jako że wzrósł współczynnik, który służy do wyliczenia opłaty za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia za 2021 r. Obowiązki te wynikają z ustawy z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (Dz.U. z 2020 r. poz. 1645; dalej: ustawa).