Poradnia oświatowa
- W jakiej wysokości należy wypłacić nauczycielowi pensję za okres kwarantanny w czasie ferii
- Czy w trakcie zawieszenia w pełnieniu obowiązków można otrzymywać wynagrodzenie poniżej minimalnego
- Na jakich zasadach wyznacza się urlop zdrowotny osobie, która wybiera się na emeryturę
- Dlaczego urlop rodzicielski nie przeszkodzi w podjęciu zatrudnienia w szkole na podstawie umowy zlecenia
- Kto może otrzymać trzynastkę mimo nieprzepracowania sześciu miesięcy
Podczas ferii zimowych nauczycielka została skierowana na kwarantannę. W jakiej wysokości w tym czasie należy się jej wynagrodzenie?
Kwarantanna stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy i jest traktowana na równi ze zwolnieniem lekarskim. Powoduje ona, że urlop wypoczynkowy nauczycielki w okresie ferii szkolnych nie może się rozpocząć, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Za ten okres nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy (dalej: k.p.) albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Obecnie informacja o przebywaniu na kwarantannie jest znana pracodawcy z uwagi na jej zamieszczenie w systemie PUE ZUS.
Dyrektor szkoły wiedząc, że pracownik jest na kwarantannie, ma też świadomość, że wystąpiły okoliczności wymienione w art. 165 pkt 2 k.p. oraz art. 166 pkt 2 k.p. (t.j., że są powody przesunięcia urlopu z powodu niemożności jego wykorzystania). Nie może on przyjąć rezygnacji nauczycielki z kwarantanny i umożliwić jej korzystania z wypoczynku z prawem do wynagrodzenia urlopowego w wysokości 100 proc., ponieważ ustawodawca zobowiązuje go do udzielenia urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie. W przypadku nauczycielki szkoły feryjnej będzie to dotyczyło ustalenia prawa do urlopu uzupełniającego po zakończeniu ferii letnich (art. 66 ust. 1 Karty nauczyciela; dalej: KN).