Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-02-09

Zaczyna się batalia o nieodwracalne decyzje

Do sądów są kierowane pierwsze skargi na urzędnicze rozstrzygnięcia podjęte na podstawie znowelizowanych przepisów k.p.a. Podobnie jak RPO, skarżący zarzucają nowym regulacjom niekonstytucyjność

Urzędy podejmują rozstrzygnięcia w sprawie starych decyzji administracyjnych zgodnie z wrześniową nowelizacją przepisów k.p.a. Zmienione regulacje objęły tysiące spraw - nie tylko związanych z wywłaszczeniami (znowelizowane przepisy np. przekreśliły szanse na zwrot przyjętego przez państwo mienia w okresie PRL), ale dotyczą wszelkich innych postanowień administracyjnych. Okazuje się jednak, że urzędnicy nie spieszą się z wydawaniem rozstrzygnięć na mocy nowych przepisów. Z uwagi m.in. na wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją wolą poczekać na rozwój wypadków.

Nieprzetarte szlaki

Kontrowersyjna nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1491) weszła w życie 16 września 2021 r. Uniemożliwia ona podważenie decyzji administracyjnych, nawet tych wydanych np. z rażącym naruszeniem prawa, gdy od ich doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Natomiast jeżeli minęło 30 lat, w ogóle wyklucza możliwość wszczęcia postępowania nieważnościowego, a sprawy w toku w takich przypadkach umarza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00