Artykuł
Zaliczki na PIT – za styczeń według rozporządzenia, od lutego według zmienionej ustawy
Gdy wejdzie w życie nowelizacja, która zastąpi rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia br., księgowi nie będą już mieli wyjścia - będą musieli liczyć i porównywać ze sobą zaliczki na podatek dochodowy według starych zasad, tj. z 2021 r., i nowych, czyli według Polskiego Ładu
TEMAT: Nowelizacja Polskiego Ładu
PROBLEM: W jak sposób wyliczyć wynagrodzenia przy zmieniających się przepisach
Jest nadzieja, że do tego czasu programiści zdążą oddać użytkownikom zmodyfikowane oprogramowania płacowe. Chyba że Ministerstwo Finansów znów zaskoczy swoją wykładnią, która zmusi do kolejnych przeróbek programów komputerowych, jak stało się po ukazaniu się broszury MF w sprawie naliczania pracownikom ulgi dla klasy średniej (ministerstwo nakazało w niej pracodawcom zliczać narastająco przychody pracownika i przestać stosować ulgę dla klasy średniej, gdy przekroczą one w trakcie roku 133 692 zł, choć przepisy ustawy o PIT milczą o takim obowiązku).
Dotychczas księgowi mogli jeszcze próbować ignorować obowiązek dwukrotnego obliczania zaliczek (według starych i nowych zasad), sięgając po argument o wyższości ordynacji podatkowej i ustawy o PIT nad rozporządzeniem ministra. Gdy wejdzie w życie nowelizacja, nie będzie już można zasłaniać się tym tłumaczeniem. Mowa o ustawie zmieniającej trzy ustawy: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Sejm przyjął ją 27 stycznia 2022 r., ale data jej uchwalenia może się jeszcze zmienić, gdy posłowie odniosą się do ewentualnych poprawek Senatu (druk senacki 624). Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 16 i 17 lutego (w chwili oddawania tego dodatku do druku nie był jeszcze znany porządek obrad tego posiedzenia).
Od kiedy
Trudno przewidzieć, kiedy dokładnie zakończy się cały proces legislacyjny, a posiedzenie Senatu odbędzie się zaledwie kilka dni przed terminem odprowadzania zaliczek na PIT do urzędu skarbowego za styczeń. Ale przy ich obliczaniu płatnicy mają kierować się jeszcze rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. poz. 28). Natomiast nowelizacja ma być stosowana dopiero przy obliczaniu zaliczek na PIT za miesiące od lutego do grudnia 2022 r. (nowy art. 53a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 64; dalej: ustawa o PIT). Ma ona wejść w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right