Artykuł
Od decyzji pracownika zależy, jak Polski Ład wpłynie na jego miesięczne wynagrodzenie
Taki wniosek wypływa z webinarium zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów. Co prawda było ono poświęcone temu, jak reforma podatkowa wpłynęła na wynagrodzenia nauczycieli, ale omawiane zagadnienia dotyczą też innych grup zawodowych
Webinarium prowadziła Anna Zacharków-Leja, zastępca dyrektora w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu.
Przypomnijmy, że to nauczyciele jako jedna z pierwszych grup pierwsi odczuli negatywne skutki Polskiego Ładu, bo otrzymują wynagrodzenie na początku miesiąca, czyli z góry. Już kilka dni po wejściu w życie nowych przepisów okazało się więc, że niektórzy otrzymali nawet o kilkaset złotych mniej niż dotychczas. W związku z tym naprędce stworzono rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia br. zmieniające sposób obliczania zaliczek na PIT (Dz.U. poz. 28), które miało wyrównać te straty.
Minister zobowiązał w nim płatników do równoległego obliczania zaliczek na PIT według nowych zasad i obowiązujących na koniec 2021 r. Jeżeli okaże się, że obciążenia podatkowo-składkowe według dotychczasowych zasad są niższe, to zaliczkę trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego w tej obniżonej wysokości. Pozostała jej część ma być potrącana w miesiącach, w których pracownik odczułby korzyści z Polskiego Ładu. Pisaliśmy o tym w artykule „Rok ma 12 miesięcy, ale obliczyć trzeba 24 zaliczki” (DGP nr 5/2022).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right