Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-01-31

Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące podatkowej części Polskiego Ładu

estoński cit

Czy jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może stosować estoński CIT?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednoosobowa spółka z o.o. stosowała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli estoński CIT. Jeżeli chodzi o warunek struktury własnościowej, który musi być spełniony, aby spółka mogła wybrać estoński CIT, to prawodawca zastrzegł jedynie, że właścicielami mają być wyłącznie osoby fizyczne. Nie wskazał przy tym, ile to ma być osób.

Tak więc jednoosobowa spółka z o.o. może stosować estoński CIT, o ile jedynym właścicielem jest osoba fizyczna (niekonieczne polski rezydent podatkowy), która nie posiada praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Czy spółka, która wybierze opodatkowanie estońskim CIT i zrezygnuje z tej formy opodatkowania równo po czterech latach, będzie musiała zapłacić podatek z korekty wstępnej?

Odpowiadając na to pytanie, w pierwszej kolejności warto przypomnieć, że w założeniu opodatkowanie estońskim CIT ma charakter czasowy. Taka forma opodatkowania ma zastosowanie przez cztery bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Oczywiście nie jest to okres maksymalny. Bez konieczności spełniania jakichś dodatkowych warunków podatnik może dokonać przedłużenia stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek na kolejne lata (cykle czteroletnie). W zasadzie to przedłużenie jest dokonywane automatycznie, jeżeli podatnik nie zrezygnuje z tej formy opodatkowania, informując o tym organ podatkowy w deklaracji za ostatni rok stosowania.

Tak jak cztery lata nie są maksymalnym okresem stosowania estońskiego CIT, tak obecnie w praktyce nie ma również okresu minimalnego. Od 2022 r. podatnik może zrezygnować z końcem dowolnego roku ze stosowania estońskiego CIT, również w trakcie pierwszego czteroletniego cyklu. Ważne przy tym, że skutkuje to wstecznym opodatkowaniem dochodu spółki na zasadach ogólnych. Wynika to z faktu, że opodatkowanie na zasadach ogólnych następuje dopiero od następnego roku podatkowego. Chociaż w ogólnym założeniu rezygnacja z estońskiego CIT przed upływem czterech lat jego stosowania automatycznie nie rodzi negatywnych implikacji fiskalnych, to w pewnych okolicznościach mogą one wystąpić. Wiąże się m.in. z tym, że opodatkowanie w takiej formie przez okres krótszy niż czteroletni powoduje, iż nie następuje wygaszenie zobowiązania podatkowego z tytułu korekty wstępnej. Należy bowiem przypomnieć, że rozpoczynając stosowanie estońskiego CIT, podatnik dokonuje wyrównania wyników podatkowego i bilansowego poprzez eliminacje różnic przejściowych. Polega to na tym, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00