Porada
O co księgowi pytają na forach i szkoleniach
prowizje na przełomie roku
Jak rozliczać na przełomie roku faktury za prowizje wystawione nam przez pośrednika sprzedaży dotyczące konkretnych zamówień naszych klientów? Prowizja jest należna tylko wtedy, gdy zamówienie zostanie przez nas zrealizowane.
Koszty związane z pośrednictwem w sprzedaży są rachunkowo generalnie zaliczane do tzw. kosztów sprzedaży, czyli nakładów, które są ponoszone w związku z procesami sprzedażowymi, organizowaniem dostaw, prowizjami sprzedawców, ale też utrzymaniem działów sprzedaży. Jest to bardzo szeroka grupa kosztów i sama jednostka decyduje, które konkretnie koszty i pod jakimi warunkami będą ujmowane jako koszty sprzedaży. Nie ma przeszkód, aby zaliczać tu koszty bezpośrednio związane z konkretnymi projektami sprzedażowymi, jak również te nakłady, przy których takiego związku nie można wykazać. Na potrzeby rachunkowości koszty te obciążają wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione. Kluczowe jest więc stwierdzenie na potrzeby rachunkowości, kiedy nastąpiło poniesienie kosztu. Jeśli pośrednik, zgodnie z umową między sprzedawcą a pośrednikiem, uzyskuje prawo do prowizji wtedy, gdy sprzedawca sprzeda towar (lub usługę), to koszty prowizji powinny być ujmowane w tym samym okresie, w którym ten przychód wystąpił. Jeśli pośrednik wystawia fakturę później, to i tak powinien wskazać w niej datę sprzedaży w tym samym okresie, co nabycie przez niego prawa do wynagrodzenia.
Ujmując takie koszty w księgach rachunkowych, należy też pamiętać o prawidłowym rozliczeniu podatku dochodowego. Potencjalne różnice w tym zakresie wywoływałyby skutki w tzw. odroczonym podatku dochodowym. Skoro rozliczenia są dokonywane na podstawie każdego zlecenia sprzedażowego odrębnie, to podatkowo koszty prowizji są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami. Należy je tak rozliczyć na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak wskazuje art. 15 ust. 4 ustawy, „koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c”. Te przepisy wskazują z kolei, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right