Artykuł
Nieprecyzyjne przepisy przejściowe utrudniają rozliczanie zasiłków od 1 stycznia 2022 r.
Styczniowe zwolnienia lekarskie będą rozliczane czasem na starych, a czasem na nowych zasadach. Wątpliwości, które z nich zastosować, więc nie brakuje. Po zmianach ubezpieczeni będą musieli też częściej występować o świadczenia rehabilitacyjne
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady ustalania prawa i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprowadzono na mocy ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1621; dalej: ustawa zmieniająca). Wprowadzone przepisy ustawy zmieniającej dotyczą m.in.:
1. ustalania okresu zasiłkowego,
2. zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków,
3. wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu,
4. prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.
Przepis przejściowy zawarty w art. 21 ustawy zmieniającej stanowi, że zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed 1 stycznia 2022 r., wypłaca się w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy zasiłkowej, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r., za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Co oznacza, że jeżeli osoba ubezpieczona stała się niezdolna do pracy przed 1 stycznia 2022 r. i jest niezdolna do pracy nieprzerwanie również po tej dacie, to np. zasiłek chorobowy za cały okres niezdolności do pracy wypłaca się na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2022 r. Natomiast jeżeli przed 1 stycznia 2022 r. powstało prawo do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 k.p., a prawo do zasiłku chorobowego powstało po 31 grudnia 2021 r. (po wykorzystaniu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy), stosuje się nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. Praktyka pokazuje jednak, że powyższy przepis przejściowy jest niewystarczający i pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Na część pytań udało nam się już uzyskać odpowiedzi od centrali ZUS, która wyjaśniła wątpliwości w stanowisku z 10 listopada 2021 r. Niestety, pytań, które pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi, okazuje się być więcej. Przy czym nie ograniczamy się tylko do wskazania ich w tekście, lecz także postanowiliśmy je przesłać do ZUS i jak tylko pojawią się na nie odpowiedzi, opublikujemy je w dodatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right