Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-29

Inflacja i Polski Ład vs długi jednostek samorządu terytorialnego

Mirosław Legutko: Rosną koszty energii oraz wynagrodzeń, co przekłada się na wydatki bieżące gmin. Jeśli nie są one w stanie podnieść swoich dochodów, powoduje to spadek poziomu nadwyżki operacyjnej. Widać to już było w tym roku

Koniec roku to zwykle czas rozliczeń. W samorządach ważne są nie tylko dochody, na które jest mniejszy wpływ, lecz także poziom zadłużenia. W obecnych czasach zarządzanie długiem jest jednym z kluczowych zadań. Jak ten poziom zadłużenia samorządów może się zmienić od 2022 r., m.in. w związku z Polskim Ładem?

Nie sądzę, aby Polski Ład miał większy wpływ na zadłużenie samorządów niż inne czynniki do tej pory. Dług rośnie bowiem tak czy inaczej, co wynika z naszych wieloletnich obserwacji. Dotyczy to również przypadku pozyskiwania środków na realizację zadań unijnych. Na przykład środki z UE na wodociągi i kanalizację są duże, ale samorządy muszą jeszcze do nich dołożyć, aby zrealizować inwestycję. Moim zdaniem strumień pieniędzy przewidziany w Polskim Ładzie może, przynajmniej w niektórych gminach, prowadzić do zahamowania akcji kredytowej. Choć pewnie nieznacznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00