Artykuł
Nieujawnione źródła dochodów. Abolicja tylko dla odważnych
Przejściowy ryczałt od dochodów wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo korzystny dla podatników. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach - w tym przypadku w kwestiach nieuregulowanych, a więc przemilczanych przez ustawodawcę
Biorąc pod uwagę ilość pułapek czyhających na podatników rozważających skorzystanie z abolicji, to rozwiązanie tylko dla odważnych.
Przejściowy ryczałt od dochodów ma zachęcić tych, którzy ukrywali swoje dochody przed opodatkowaniem w kraju lub za granicą, do ich ujawnienia. W zamian ustawodawca oferuje złagodzenie skutków wynikających z podjętych w przeszłości działań związanych z unikaniem opodatkowania.
Nowe przepisy są zawarte w art. 27-49 Polskiego Ładu, czyli ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105).
Mają one znaleźć zastosowanie zarówno do przypadków zwykłego nieujawnienia dochodów w Polsce, jak i do skomplikowanej optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem struktur międzynarodowych. Mogą objąć zarówno czyny zagrożone sankcjami kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.), jak i te, w odniesieniu do których ma zastosowanie klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right