Artykuł
Osiem grzechów głównych Polskiego Ładu
Dzień po podpisaniu przez prezydenta Polskiego Ładu posłowie mieli wieczorem załatać jedną z luk w uchwalonej niespełna miesiąc temu ustawie. Ale to niejedyna rzecz wymagająca szybkiej naprawy
Głosowana wczoraj poprawka to sukces DGP. W szybkim tempie postanowiono naprawić lukę, na którą wskazaliśmy jako pierwsi w artykule „Luka w przepisach. PIT zero to także 0 zł składki zdrowotnej” (DGP nr 213/2021).
Przypomnijmy, że Polski Ład zmienia nie tylko przepisy ustaw podatkowych, lecz także ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.; dalej: ustawa zdrowotna).
Subiektywnie rzecz biorąc, to najgorzej skonstruowana nowelizacja w całym Polskim Ładzie. Roi się w niej od nieścisłości. Nie brakuje też rozwiązań niesprawiedliwych, godzących w interes płatnika składek, a uprzywilejowujących Skarb Państwa.
Czas na ich podsumowanie. Nasz przegląd, choć autorski i subiektywny, niewiele odbiega od spostrzeżeń ekspertów oraz uczestników licznych szkoleń, którzy z niedowierzaniem wczytują się w tych dniach w nowe przepisy.
Liczymy na to, że również da on do myślenia ustawodawcy, jeśli w najbliższym czasie miałyby zostać poprawione kolejne dziurawe przepisy Polskiego Ładu.
Zero PIT, zero składki
Zaplanowane na wczorajszy wieczór głosowanie miało dotyczyć poprawki odnoszącej się do osób, które od 2022 r. zostaną objęte nowym zwolnieniem z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o PIT. Chodzi o:
- rodziców co najmniej czwórki dzieci,
- seniorów, którzy mimo ukończenia 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni) zrezygnują z pobierania emerytury, renty rodzinnej albo uposażenia mundurowego lub sędziowskiego, by nadal pracować, wykonywać zlecenia bądź prowadzić firmę,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right