Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-10-02

Jaki VAT i CIT przy nabyciu usług wsparcia informatycznego udokumentowanym wystawioną z opóźnieniem fakturą

Obsługiwana przez nasze biuro Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE) nabyła 22 października 2020 r. usługi wsparcia informatycznego od niepowiązanej (w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) firmy słowackiej (podatnik VAT i VAT UE na Słowacji). Kontrahent ten nie posiada w Polsce ani siedziby działalności gospodarczej, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wartość nabytych usług to 2000 zł. Słowacka firma dopiero 24 września 2021 r. wystawiła fakturę, którą spółka otrzymała 29 września 2021 r. (i tego dnia uregulowała należność przelewem na rachunek słowackiego usługodawcy). Spółka do tej pory nie rozliczyła tej usługi w VAT ani nie zaliczyła jej do kosztów uzyskania przychodów. Nabyta usługa dotyczy działalności Y jako całości, nie można jej powiązać z konkretnym przychodem. Spółka prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Rokiem podatkowym Y jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak spółka powinna rozliczyć VAT i CIT od nabycia tych usług wsparcia informatycznego od firmy słowackiej? ©℗

TEMAT: Import usług

PROBLEM: Jak dokonać korekty JPK_V7 po zmianach wprowadzonych przez SLIM VAT 2

VAT

Podatek należny

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Aby ustalić, czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju (także w ramach tzw. importu usług), należy ustalić miejsce jej świadczenia. Dla miejsca świadczenia usług ważny jest status usługobiorcy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka (usługobiorca) jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, a zatem spełnia także definicję podatnika zawartą w art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT (określoną na potrzeby miejsca świadczenia usług).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00