Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-09-22

Więcej uczelni będzie mogło kształcić lekarzy. Są jednak obawy

Rząd ma pomysł, jak załatać dziurę kadrową w ochronie zdrowia. Chce, aby także uczelnie zawodowe mogły kształcić medyków

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki zdecydowały o wprowadzeniu możliwości kształcenia lekarzy w uczelniach zawodowych. - Kwestie te są zawarte w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - informuje Justyna Maletka z MZ.

Eksperci boją się, że obniży to poziom studiów medycznych.

Lekarze na nie

Obecnie studia lekarskie mogą prowadzić szkoły medyczne i niemedyczne - te drugie muszą występować o zgodę ministra. Otrzymają ją, jeżeli spełnią wiele warunków. Zgodnie z art. 53 ust. 6 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.) pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia akademicka, czyli taka, która prowadzi także działalność naukową. Rząd chce jednak, aby o takie zgody mogły występować nie tylko uczelnie akademickie, ale też zawodowe, które skupiają się głównie na praktycznym kształceniu studentów, a nie na prowadzeniu badań. Efekt? Prawo do ubiegania się pozwolenie na uruchomienie kierunku lekarskiego zyskałoby nawet 241 uczelni zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00