Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-09-19

Na weryfikację modelu rachunku kosztów zostało niewiele czasu

Zmiany w polityce rachunkowości w zakresie procedur kosztu wytworzenia produktu mogą zacząć obowiązywać z początkiem roku. Ale analizę, czy w ogóle je wprowadzać, trzeba robić już teraz. I nie warto z tym zwlekać, bo tego typu ocena jest bardzo pracochłonna

Rachunek kosztów to podstawowa baza informacyjna dla oceny efektów działalności wytwórczej i usługowej. Zapewnia on też prawidłowe wyceny oraz umożliwia sporządzenie sprawozdania finansowego. Jest on bardzo istotny, bo w przypadku działalności produkcyjnej jej prawidłowy pomiar jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zysk. A w konsekwencji racjonalizacja kosztów działalności może się przyczynić do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Jak rachunek kosztów ma ogromne znaczenie w produkcji, wiedzą ci, którzy podejmowali niestety decyzje na podstawie nieprawidłowo skonstruowanych systemów informacyjnych.

Co w dokumentacji

Każda jednostka powinna mieć w swojej dokumentacji polityki rachunkowości, która jest przecież podstawowym wewnętrznym aktem regulującym rachunkowość, określone zasady ustalania kosztu wytworzenia produktów i produkcji niezakończonej. Przyjęte rozwiązania powinny wynikać ze specyfiki działalności jednostki i jak najrzetelniej pokazywać z perspektywy finansowej, w jaki sposób jest produkowany produkt. Częstym błędem jest ujmowanie w dokumentacji ogólników i brak wskazań szczegółowych dotyczących sposobu określania tego parametru. Zbliżający się powoli koniec roku jest doskonałą okazją do tego, aby to zagadnienie gruntownie przemyśleć, zwłaszcza że zostały tylko trzy miesiące. W tym czasie trzeba przeanalizować możliwe rozwiązania, a także przetestować je i próbnie wdrożyć. A to wszystko po to, aby z początkiem nowego roku ewentualnie podjąć decyzję o zmianie w zakresie zasad ustalania kosztu wytworzenia. Wprowadzenie nowych rozwiązań albo zmiana dotychczasowych w zakresie kalkulowania kosztu wytworzenia produktu jest jedną z najtrudniejszych decyzji. Wynika to z faktu, że błąd w tym zakresie może mieć istotne skutki dla całego obszaru sprawozdawczości i controllingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00