Artykuł
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega ubezpieczeniom od dnia jej wpisu do KRS
Ta sama zasada dotyczy spółek osobowych. Doprecyzowała to wchodząca w życie 18 września nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych. Inne zasady opłacania przez nich składek nie uległy zmianie
Wśród wielu zmienianych przepisów ustawą z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja) znajdują się także regulacje dotyczące ubezpieczenia wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek osobowych. Aby zapobiec próbom obchodzenia prawa i podważania aktualnej ich wykładni, ustawodawca doprecyzował, od kiedy dokładnie podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia. Takich wątpliwości nie było i nie ma w przypadku wspólników spółki cywilnej oraz akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej (pisaliśmy o tym Gazecie Prawnej Poradniku „Zmiany w ubezpieczeniach społecznych”, DGP nr 176, 10-12 września 2021 r.).
sp. z o.o.
Co do zasady ustawa systemowa nie wiąże posiadania udziałów z obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu. Wyjątek dotyczy jedynego wspólnika w sp. z o.o., co reguluje art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej, oraz „niemal jedynego” wspólnika, co wynika z orzecznictwa. W tym drugim przypadku orzecznictwo uznaje, że niewielka ilość udziałów (nie określono, co to dokładnie oznacza) posiadana przez drugiego wspólnika powoduje, iż jego uczestnictwo w spółce jest iluzoryczne i w rzeczywistości jest to spółka jednoosobowa. Wówczas wspólnik posiadający większość udziałów jest traktowany przez ZUS tak, jak gdyby drugiego - „iluzorycznego” - wspólnika w spółce nie było. Jedyny i „niemal jedyny” wspólnik podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowym, zaś dobrowolnie - chorobowemu oraz oczywiście zdrowotnemu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right