Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-08-24

Oświata w pytaniach i odpowiedziach

poradnia wynagrodzeniowa

Nauczyciel zatrudniony w podstawowym miejscu pracy na pełen etat chce podjąć dodatkową pracę w drugiej szkole na część pensum. Jak obliczyć dodatek za wysługę lat w dodatkowym miejscu pracy? Nauczyciel w pierwszej szkole jest zatrudniony od 10 lat i ma świadectwa pracy sprzed tego okresu. Czy należy je uwzględnić przy ustalaniu dodatku stażowego w drugim miejscu pracy?

Kwestia ustalania wysokości dodatku stażowego dla pedagogów w dodatkowej szkole od lat budzi wątpliwości, a wiąże się to z zapisami rozporządzenia płacowego dla nauczycieli, w których wskazano, że jeśli jest on zatrudniony w pełnym wymiarze pensum w jednej ze szkół, to w dodatkowych placówkach oświatowych powinien wypracować sobie staż od nowa. Zastosowanie tych regulacji w praktyce może być trudne, bo dyrektor nie zawsze ma wiedzę na temat podstawowego miejsca pracy i niekiedy wysługa lat może zostać zdublowana. Jeśli jednak szkoła, która jest dodatkowym miejscem zatrudnienia, ma na ten temat informacje, to dodatek powinien być wypłacony dopiero po trzech latach w wysokości 3 proc. i bez znaczenia pozostaje fakt legitymowania się przez pracownika zakończonymi okresami zatrudnienia. Jest to odmienna reguła od obowiązującej dla administracji i obsługi szkoły, którym jako pracownikom samorządowym w takich okolicznościach należałoby uwzględnić wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, czyli w opisanej sytuacji otrzymaliby 10-proc. dodatek stażowy.

Nauczyciel nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej 4 września. Czy do jej podstawy należy wliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa?

Coraz częściej w orzecznictwie sądów i literaturze przedmiotu przeważa pogląd, że nagroda jubileuszowa nauczyciela, który nabył do niej prawo we wrześniu, powinna być wypłacona z końcem września lub 1 października, a w jej podstawie powinny znaleźć się przepracowane we wrześniu godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw. Podstawę nagrody jubileuszowej pedagoga oblicza się analogicznie jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że poza wynagrodzeniem zasadniczym, dodatkiem stażowym i przyznanymi dodatkami, np. funkcyjnymi czy motywacyjnym, należy uwzględnić w niej wynagrodzenie za faktycznie zrealizowane godziny ponad wymiarowe i doraźnych zastępstw w miesiącach poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej w danym roku szkolnym. Ponieważ we wrześniu nie występują takie miesiące, nagrodę należy uzupełnić o przepracowane we wrześniu godziny. Wypłata nagrody bez uwzględnienia średniej z godzin byłaby dla pedagoga wysoce niekorzystna, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało takie rozwiązanie, co znajduje też odzwierciedlenie w orzecznictwie (m.in. wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku - VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 1 sierpnia 2019 r., sygn. akt VI P 44/19).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00