Artykuł
Międzynarodowe standardy rachunkowości są już po liftingu
Od 22 lipca br. obowiązuje wiele zmian wprowadzonych do MSSF/MSR. Niektóre z nich wywierają ogromny wpływ na sprawozdania. Inne dotyczą tylko niektórych jednostek i wybranych obszarów sprawozdawczości
Zastosowanie jednych i drugich jest jednak warunkiem uznania, że sprawozdanie zostało przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Generalnie są to zmiany wprowadzone w ramach stałego procesu usprawniania, co pozwala na bardziej spójne stosowanie standardów oraz aktualizację Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Zmiany te mają zastosowanie najpóźniej wraz z rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego jednostki, rozpoczynającego się 1 stycznia 2022 r. lub później. A zatem znajdą zastosowanie przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2022 r.
msr 16
Zmiany w ramach MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” mają na celu doprecyzowanie zagadnień związanych z początkową wyceną. Ogólna reguła mówiąca, że na cenę nabycia lub koszt wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych składają się określone pozycje poniżej nie ulega zmianie. Wartość początkową tworzą, zatem:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right