Poradnia ze sprawozdawczości i klasyfikacji budżetowej
W budżecie gminy pojawiły się wydatki związane z dietami dla sołtysów (rada gminy przyjęła niedawno zasady ich przyznawania). Czy tego typu zobowiązania należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-28S?
Sołectwo to jednostka pomocnicza gminy, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym. W sołectwie funkcjonują specyficzne organy, tj. zebranie wiejskie i organ wykonawczy ‒ sołtys. W imieniu sołectwa to właśnie sołtysi wypełniają wiele zadań wykonawczych, co determinuje powstawanie różnego typu wydatków z tym związanych. W tym miejscu na uwagę zasługuje również art. 37b ustawy o samorzadzie gminnym, stanowi on bowiem punkt wyjścia dla stanowienia różnych regulacji związanych z wykonywaniem funkcji przez ww. osoby. Z jego treści wynika, że rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Rada gminy może ustanowić zasady, na jakich członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom rady dzielnicy (osiedla), rady sołeckiej, będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.
W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że w ramach ww. kompetencji rada gminy może ustanawiać zasady przyznawania diet sołtysom, w tym kryteria ich przyznawania. Tak wynika m.in. z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 28 czerwca 2019 r. (sygn. akt II SA/Bd 181/19) czy wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 11 kwietnia 2018 r. (sygn. akt II SA/Go 39/18).