Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-07-10

Oszukani zarejestrują trefne auta, a fiskus dostanie pieniądze sprzed lat

Nabywcy samochodów, od których nie zapłacono wcześniej akcyzy, będą mogli ich wreszcie używać. Ustawodawca zlikwidował lukę w prawie i pozwala uregulować należny podatek

Taki będzie skutek regulacji wprowadzonych od 1 lipca br. przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 694). Nowelizacja ta zawierała wiele zmian w akcyzie, m.in. w zakresie podatku pobieranego od samochodów osobowych, w tym szeroko omawiane na łamach DGP regulacje dotyczące opodatkowania przeróbek konstrukcyjnych.

Nie tylko przeróbki

Od lipca obowiązuje też art. 100 ust. 1a pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym; t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 722; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1093), zgodnie z którym opodatkowane zostało „nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”. Innymi słowy, podatek powinien uiścić nabywca (posiadacz) auta, od którego sprzedawca nie zapłacił daniny, co zostało potwierdzone w trakcie kontroli skarbówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00