Zapłata akcyzy od przerabianych w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. samochodów ciężarowych i specjalnych na osobowe
Z dniem 1 lipca 2021 r. dokonano szczególnej zmiany zasad opodatkowania akcyzą samochodów osobowych. Do dotychczasowego katalogu czynności opodatkowanych akcyzą dodano przerobienie zarejestrowanego samochodu ciężarowego lub specjalnego na osobowy. Przez pierwszych 12 miesięcy podatnicy nie płacili jednak akcyzy z tego tytułu. Dopiero po 1 lipca 2022 r. trzeba będzie złożyć deklaracje i zapłacić akcyzę za ten okres. Również dopiero od tego dnia akcyzę trzeba będzie deklarować i płacić na bieżąco.
Przypominamy, jak przygotować się do tych zmian, oraz omawiamy najczęstsze przypadki, kiedy to podatnicy będą obowiązani, bądź nie, do rozliczenia się z akcyzy z tytułu dokonanych przeróbek konstrukcyjnych w samochodach ciężarowych i specjalnych na osobowe.
1. Na czym polegają zmiany
Od 1 lipca 2021 r. opodatkowaniu akcyzą podlega dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy akcyzowej).
Analizując ten przypadek należy zwrócić uwagę na dwa istotne elementy tego przepisu, tj. na pojęcie samochodu osobowego i na fakt rejestracji pojazdu.
Odnośnie do definicji samochodu osobowego należy pamiętać, że ustawa akcyzowa ma swoją własną definicję samochodu osobowego, częściowo odmienną od definicji z Prawa o ruchu drogowym.
Definicja
Za w rozumieniu ustawy akcyzowej uznaje się pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703, przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 100 ust. 4 ustawy akcyzowej).