Artykuł
Osłabianie sędziowskiej samorządności pod lupą RCL
Prezes Rządowego Centrum Legislacji pyta o konstytucyjność zmian w sądownictwie wojskowym. Wcześniej identyczne wprowadzono w sądach powszechnych
Krzysztof Szczucki, prezes RCL, zwrócił się do ministra sprawiedliwości, aby ten wyjaśnił, czy proponowane przez niego zmiany stanowiące ingerencję w zakres samorządności sędziowskiej da się pogodzić z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawnego oraz odrębności i niezależności sądownictwa od innych władz, w tym przypadku władzy wykonawczej.
Walka z samorządnością
Samorządność sędziowska w sądach powszechnych została w sposób drastyczny okrojona w lutym 2020 r., kiedy to w życie weszła nowelizacja z grudnia 2019 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 190), powszechnie nazywaną ustawą kagańcową. To wówczas zdecydowano, że kolegia sądów będą składały się tylko i wyłącznie ze wskazywanych przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów, a zgromadzenia ogólne sędziów stracą - na rzecz kolegiów właśnie - uprawnienie do wskazywania kandydatów na sędziów. Zmiany te od początku były krytykowane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right