Porada
Na jakich zasadach przysługuje zasiłek opiekuńczy
W 2020 r. liczba dni, za które wypłacono zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący na podstawie przepisów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, wyniosła aż 43,25 mln. Liczba ta robi wrażenie szczególnie wówczas, gdy porówna się ją z danymi z 2019 r., w którym wypłacono zasiłek jedynie za 11,56 mln dni. Nic więc dziwnego, że liczba pytań o zasiłek opiekuńczy rośnie, a kolejne uchwalane przepisy w tej dziedzinie powodują liczne wątpliwości uczestników szkoleń.
Zasiłki opiekuńcze są dość specyficznym świadczeniem: przyznają je i wypłacają zgłaszający do ubezpieczenia społecznego powyżej 20 osób płatnicy składek, ale ich koszt ponosi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ponadto ma uprawnienia kontrolne w tym zakresie.©℗
O co kadrowe pytają na szkoleniach
Podopieczny kończy 14 lat
problem Z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy wystąpiła pracownica, która w czasie choroby dziecka wykonuje pracę zdalną. Przedstawiła zwolnienie lekarskie, z którego wynika, że dziecko jest chore od 10 do 26 maja 2021 r. Dziecko urodziło się 26 maja 2007 r., a więc w ostatnim dniu choroby kończy 14 lat. Czy należy jej się zasiłek opiekuńczy podczas wykonywania pracy zdalnej?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right