Porada
Jak rozliczyć zobowiązania wobec zmarłego pracownika
Liczba zgonów w Polsce rośnie. W ubiegłym roku zmarło o 67 tys. osób więcej niż jeszcze rok wcześniej. Choć te niepokojące statystyki dotyczą przede wszystkim osób w wieku poprodukcyjnym, nie może dziwić, że pracodawcy coraz częściej pytają o to, jak prawidłowo rozliczyć się z pozostałych do wypłaty kwot należnych zmarłemu pracownikowi. Tym bardziej że wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop lub odprawy pośmiertnej podlega w pierwszej kolejności regulacjom prawa pracy, a dopiero w drugiej ‒ powszechnie obowiązującemu prawu spadkowemu.
O co kadrowe pytają na szkoleniach
Świadectwo pracy także dla zmarłego
problem Czy powinniśmy wystawić zmarłemu pracownikowi świadectwo pracy? Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest wydać takie świadectwo pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy zobowiązani jesteśmy wydać świadectwo osobom uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym?
odpowiedź W razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika pracodawca sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Świadectwo pracy zawsze sporządza się w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz przeznaczony jest dla pracownika, drugi pozostaje w części C akt osobowych pracownika u pracodawcy. W tym przypadku w części C akt osobowych powinny znaleźć się oba egzemplarze tego dokumentu. Małżonek lub inna osoba uprawniona do ubiegania się o rentę rodzinną po pracowniku w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w razie braku takich osób - inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika, mają prawo zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy. Wniosek może być złożony zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej, a pracodawca ma na wydanie świadectwa 7 dni od dnia złożenia wniosku przez uprawnioną osobę. Jeśli żadna z osób uprawnionych nie zwróci się o wydanie świadectwa pracy po zmarłym pracowniku, to oba egzemplarze przechowywane są w aktach osobowych tego pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right