Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-05-15

Łamigłówki dla księgowych w związku z objęciem spółek komandytowych CIT

Nowelizując ustawy o podatkach dochodowych, prawodawca nie zmienił w żaden sposób - ani dla okresu przejściowego, ani na stałe - zasad uwzględniania w rachunku podatkowym przychodów i kosztów oraz korygowania rozliczeń w tym zakresie, identyfikacji różnic kursowych, a także stosowania ulg podatkowych. To zwiastuje zaś kolejne wątpliwości i problemy przy wyznaczaniu podstawy opodatkowania wspólników i samych spółek komandytowych.

różnice kursowe

Podatnik, który uzyskuje przychody, ponosi koszty, udziela pożyczki albo posiada środki w walucie obcej, musi być przygotowany na rozliczenie różnic kursowych.

W pierwszej kolejności należy wskazać na różnice od przychodów i kosztów walutowych powiązanych z zapłatą również w walucie obcej. Wątpliwości mogą pojawić się wówczas, gdy przychód był uzyskany lub koszty aktywowane przez wspólników w okresie, gdy spółka była jeszcze transparentna podatkowo, a zapłata dokonywana lub otrzymywana jest przez spółkę będącą podatnikiem CIT. Chodzi o to, kto w takiej sytuacji powinien rozliczyć i uwzględnić w rachunku podatkowym różnice kursowe - wspólnicy jako podmioty rozliczające przychody lub odpowiednio koszty czy spółka jako następca podatkowy wspólników, a jednocześnie płacący lub otrzymujący zapłatę.

W tym przypadku należy wskazać nie tylko na kontynuację podatkową, tj. wstąpienie przez spółkę w prawa i obowiązki wspólników, lecz także istotę i sposób rozliczania różnic kursowych. Kluczowe znaczenie ma to, że w myśl regulacji ustaw o podatkach dochodowych różnice kursowe nie korygują, zmniejszając czy podwyższając uprzednio rozliczane przychody czy koszty, ale same stanowią przychód lub koszt. Zarówno od przychodów, jak i od kosztów dodatnie różnice są przychodem, a ujemne podatkowym kosztem uzyskania. Wobec tego, ze względu na autonomiczny w pewnym sensie charakter przychodów i kosztów wyznaczanych przez różnice kursowe, bez znaczenia jest to, że sprzedaż (a wraz z nią przychód) lub zakup (i w efekcie koszt) uwzględniono w rachunku podatkowym wspólników. Skoro bowiem zapłata została uzyskana lub odpowiednio uregulowana przez spółkę komandytową mającą już status podatnika CIT, to ona uwzględnia różnice kursowe w przychodach lub kosztach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00