Artykuł
Dokapitalizujemy ciepłownie w tarapatach
Artur Michalski: Dla spółek samorządowych będziemy mieli propozycję wejścia kapitałowego, a kapitał ten będzie musiał zostać spożytkowany na transformację w kierunku kogeneracji, OZE czy geotermii tam, gdzie jest to możliwe
fot. Materiały prasowe
Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW
Rząd ratuje ciepłownie, które mogą nie wypłacić się z rosnących kosztów emisji CO2 i pozwoli na korekty taryf. Dlaczego problemem ciepłownictwa zajmujemy się dopiero teraz?
Od wielu lat było wiadomo, że paliwa kopalne będą coraz mocniej obciążane kosztami za emisję dwutlenku węgla. Niemniej właściciele przedsiębiorstw, samorządy nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że będzie to aż tak wysoka cena. Najlepszy i właściwy czas na przekształcenie w kierunku zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych systemów ciepłowniczych był kilkanaście lat temu. Było wówczas więcej pieniędzy przyznawanych na bardziej korzystnych warunkach, bo w większej mierze były to dotacje. Mniejsze były także obostrzenia dotyczące udzielania pomocy publicznej. Niestety właściciele spółek nie wykorzystali tych możliwości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right