To się po prostu znowelizuje…
Ślad po uchylonym przepisie zapisuje się nie tylko w Dzienniku Ustaw, lecz także w pamięci prawników oraz wszystkich instytucji, które prawo stosują, w szczególności sądów
Inspirację dla tego tekstu stanowiła krótka, acz bardzo znamienna historia funkcjonowania w polskim systemie prawnym przepisów art. 21 ust. 4-5 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2020 r., poz. 532; dalej: u.w.l.). Od razu należy wyjaśnić, że przepisy te nie odnosiły się do żadnego fundamentalnego dla tej regulacji problemu praktycznego. Zapewne więc, jak wiele im podobnych, zniknęłyby z systemu prawa niezauważone. Warto jednak krótko prześledzić, jak przedstawiały się okoliczności wprowadzenia, a później usunięcia tej regulacji. W historii tej skupiają się bowiem, jak w soczewce, problemy charakterystyczne dla współczesnego procesu legislacyjnego.
Ustępy 4-5 art. 21 u.w.l. weszły w życie na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.). Odnosiły się one do zarządu wspólnoty mieszkaniowej, który przez większość doktryny jest uznawany za organ odpowiedzialny za reprezentowanie wspólnoty, a także za prowadzenie jej spraw wewnętrznych. Ustawodawca uregulował w nich sposób podejmowania przez zarząd wspólnoty uchwał. Wspomniane przepisy stanowiły, że uchwała zarządu może zostać podjęta, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu albo głosowaniu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na posiedzeniu, częściowo na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (art. 21 ust. 4 u.w.l.). Przy obliczaniu kworum uwzględnia się członków zarządu uczestniczących przez oddanie głosu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (art. 21 ust. 5 u.w.l.).