Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-15

Jak legalnie zatrudniać obcokrajowca w czasie epidemii

Uzyskiwanie dla cudzoziemców zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy na standardowych zasadach może być obecnie trudniejsze, choćby z uwagi na zakłócenia w pracy urzędów. Dlatego wprowadzono przejściowe rozwiązania, które mają ułatwić życie i pracodawcom, i obywatelom innych państw.

Na początek test rynku pracy

Reguła. Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce wymaga uzyskania dla niego właściwego zezwolenia na pracę, które jest wydawane na wniosek pracodawcy dla konkretnego obcokrajowca. Jego uzyskanie uzależnione jest od braku odpowiednich kandydatów na pracowników na lokalnym rynku pracy. Pracodawca zamierzający zatrudnić obcokrajowca musi przeprowadzić test rynku pracy. Polega on na sprawdzeniu, czy w urzędzie pracy nie ma zarejestrowanych bezrobotnych, którzy mogliby zostać zatrudnieni na stanowisku oferowanym cudzoziemcowi.

Zgłoszenie do powiatowego urzędu pracy. Procedura rozpoczyna się od zgłoszenia przez pracodawcę oferty pracy do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania przyszłej pracy przez cudzoziemca. W okresie pandemii preferowane jest dokonanie takiego zgłoszenia elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, choć można to zrobić też osobiście i listownie. W ofercie należy wskazać warunki pracy - w tym nazwę stanowiska, rodzaj umowy czy wysokość wynagrodzenia - oraz wymogi stawiane kandydatom na dane stanowisko pracy.

Weryfikacja. W ramach testu pracownicy urzędu weryfikują, czy osoby zarejestrowane jako bezrobotni spełniają wymogi wskazane w ofercie i czy są nią zainteresowani. Jeśli tak, bezrobotni są kierowani do pracodawców inicjujących procedurę w celu przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Odmowa zatrudnienia zaproponowanego kandydata może wiązać się z negatywnym wynikiem testu, a w konsekwencji z brakiem możliwości uzyskania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. Pracodawca musi uzasadnić taką odmowę poprzez odniesienie się do wymogów stawianych w ofercie pracy. Uzasadnienie odmowy jest weryfikowane przez pracowników urzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00