Artykuł
Wyrok TK korzystny nie tylko dla indywidualnych przedsiębiorców
Spółki, które mają nieruchomości, ale nie korzystają z nich w działalności gospodarczej, też mogą płacić niższy podatek. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do obniżki, ale i do odzyskania nadpłat za ostatnie 5 lat
Jego skutki mogą natomiast podkopać finanse gmin.
Wyrok TK zapadł 24 lutego br. (sygn. akt SK 39/19), ale właśnie teraz ukazało się jego pisemne uzasadnienie.
Co prawda sprawa, na kawie której zapadł, dotyczyła osób fizycznych, ale w sentencji orzeczenia jest mowa o „przedsiębiorcach lub innych podmiotach prowadzących działalność gospodarczą”. Sformułowanie to powraca również w uzasadnieniu wyroku.
Zdaniem większości ekspertów to oznacza, że jego korzystne skutki dotyczą również spółek, w tym z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych.
- Co więcej, potwierdził to już Naczelny Sąd Administracyjny w pierwszych wyrokach, które zapadły po orzeczeniu TK - mówi dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w zespole ds. podatku od nieruchomości Deloitte.
Ekspert wskazuje tu na serię wyroków z 4 marca br. (sygn. akt III FSK 895-899/21), które dotyczyły osoby prawnej, a w których NSA powołał się wprost na wykładnię trybunału przedstawioną w wyroku z 24 lutego br.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right