Artykuł
Elektroniczna koperta zamiast papierowej
Nadchodzi rewolucja w komunikacji urzędów z przedsiębiorcami i mieszkańcami. Mowa o e-doręczeniach, które wejdą w życie już w lipcu. Samorządom dano jednak więcej czasu na przygotowania
Urzędy samorządowe, w tym ich zakłady budżetowe, będą zobligowane do stosowania e-doręczeń dopiero od stycznia 2024 r. Od tego czasu będą musiały doręczać wszystkie pisma w pierwszej kolejności elektronicznie. Forma papierowa ma być jedynie uzupełnieniem w przypadkach, w których doręczenie elektroniczne nie będzie możliwe. Choć wszystkie samorządy upatrują w nowym rozwiązaniu oszczędności oraz uproszczenia obiegu dokumentów, to nie każdy chce je wdrożyć przed czasem.
Duże przed szereg
W największych, gdzie proces cyfryzacji trwa od lat, są plany uruchomienia rozwiązania przed wyznaczonym terminem. Tego rodzaju samorządy są bowiem w pewnym stopniu już przygotowane, dlatego zakres niezbędnych prac do przeprowadzenia jest w nich miejscy, a co za tym idzie zajmie też mniej czasu.
- Nasz urząd już od kilkunastu lat doręcza korespondencję elektroniczną w przypadkach przewidzianych obowiązującym prawem. Stosuje system elektronicznego zarządzania dokumentami jako wspierający tradycyjny system prowadzenia akt. Jest zatem przygotowany do odbioru i wysyłki dokumentów elektronicznych - mówi Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right