Mały krzyżyk dopuszczalny, duży nie
Firma może zdecydować, że zabronione jest noszenie jedynie ostentacyjnych symboli religijnych w miejscu pracy. Jeśli nie wdrożyła zasady neutralności, nie może jednak żądać zdjęcia np. chusty muzułmańskiej
Tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 lutego 2021 r. Wskazał, że firmy mogą wprowadzać wewnętrzne reguły neutralności w pracy, czyli zakazujące zatrudnionym noszenia jakichkolwiek symboli religijnych. Jeśli są stosowane równo wobec wszystkich, bez względu na wyznanie, nie dyskryminują zatrudnionych. Wewnętrzne polityki mogą też różnicować uprawnienia - dopuszczać noszenie małych, dyskretnych oznak, a zabraniać jedynie tych dużych i ostentacyjnych. Jeśli w firmie nie wprowadzono reguł nakazujących neutralność, nie może ona żądać od pracownika zdjęcia np. krzyżyka, bo nie odpowiada to klientowi przedsiębiorstwa.
Wyrok w omawianych kwestiach podejmie oczywiście TSUE. Jednak już opinia rzecznika jest cenną wskazówką dla pracodawców, którzy coraz częściej dostrzegają problemy z uzewnętrznianiem nie tylko poglądów religijnych, lecz także np. politycznych lub kulturowych w miejscu pracy.