Artykuł
Niezależnie od winy płatnika odsetki od zaległości składkowej muszą być zapłacone
Planowana nowelizacja ustawy systemowej wprowadza jednak wyjątek. Nie trzeba będzie ich płacić, jeśli zwłoka w uiszczeniu należności wynikła z zastosowania się do nieaktualnej wykładni ZUS
Jedną z podstawowych zasad wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) jest to, że w przypadku nieterminowego opłacenia składek odsetki naliczane są bez względu na winę płatnika. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego powodu płatnik nie odprowadził ich w terminie: trudności finansowych, pomyłki, a może celowego działania. Ustawa systemowa nie daje płatnikowi prawa do występowania o zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek z takich powodów, a ZUS nie ma możliwości uwzględnienia takiego wniosku w razie jego złożenia.
Jednolite orzecznictwo
Zgodnie z art. 23 ustawy systemowej od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w ordynacji podatkowej. Odsetek nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł. Odsetki naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności składki. Artykuł 56 ordynacji podatkowej ustala stawkę odsetek. Jest ona równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. Obecnie jest to właśnie 8 proc.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right