Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-02-23

Studia na kredyt? Nie, dziękuję

Zmiana zasad poręczania kredytów studenckich, umarzania ich oraz podwyższenie progu dochodu, który uprawnia do uzyskania pieniędzy - to część propozycji rozważanych przez rząd

Nowe reguły przyznawania pożyczek dla studentów, które wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85 ze zm., dalej: ustawa 2.0), nie zachęciły do sięgania po tę formę wsparcia. Przed wejściem w życie zmian (1 stycznia 2019 r.) o kredyt wnioskowało 4,2 tys. studentów rocznie. Natomiast po wprowadzeniu udogodnień niespełna 2,4 tys.

- Ustawa 2.0 i rozporządzenie w sprawie kredytów studenckich wdrożyły kilka nowych rozwiązań, które miały ułatwić dostęp do nich. Państwu bowiem bardziej opłaca się, aby studenci korzystali z instrumentów zwrotnych, jakimi są kredyty, niż bezzwrotnych, jakimi są stypendia. Jednak liczby pokazują, że garstka osób korzysta z tej możliwości - wyjaśnia Jacek Pakuła prawnik, pomysłodawca konferencji „Pomoc materialna dla studentów i doktorantów”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00