Elektronizacja procesu inwestycyjnego – rewolucja w procedurach budowlanych
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) rozwija serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl, który docelowo będzie służył do załatwiania wszelkich spraw związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych. Od 4 lutego umożliwia on złożenie wybranych prostych wniosków i zgłoszeń. Natomiast od lipca za jego pośrednictwem będzie można składać m.in. wnioski o pozwolenia na budowę i na użytkowanie obiektów budowlanych.
Trwająca już od pewnego czasu cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego zakłada stopniowe przełożenie na postać online całego procesu wypełniania wniosków i wydawania pozwoleń budowlanych, a także stworzenie elektronicznego dziennika budowy, elektronicznego centralnego rejestru osób, które mają uprawnienia budowlane (e-CRUB) oraz konta inwestora w serwisie e-budownictwo. Celem tych działań i zmian legislacyjnych jest uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego. Będąca jej ważną składową cyfryzacja postępowania budowlanego jest zaś również odpowiedzią na potrzebę rozwoju nowoczesnej administracji, działającej sprawnie i szybko. Zmiany jednak nie wydarzą się od razu. Nadal zachowana została także dotychczasowa forma składania dokumentacji do organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego, czyli forma papierowa. ramka 1
Ramka 1
Kolejne etapy cyfryzacji w administracji publicznej
• Technologie cyfrowe są wprowadzane do prawa polskiego od lat 90. Elektronizacja procedury administracyjnej, która rozpoczęła się w 1998 r., miała na celu zapewnienie komunikacji elektronicznej między stroną a danym organem oraz pomiędzy organami administracji publicznej. Przy czym początkowo elektronizacja dotyczyła wyłącznie elementów związanych z doręczeniami pism w procedurze administracyjnej, z czasem jednak objęto nią całe postępowania. Przykładem jest obecna cyfrowa rewolucja procesu budowlanego.
• Oczywistym celem i potrzebą, która wiąże się z cyfryzacją, jest obniżenie kosztów administrowania i przyspieszenie postępowania administracyjnego w efekcie uproszczenia obiegu dokumentów. Dla inwestorów to dobre wiadomości, ponieważ w wielu przypadkach postępowanie związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę lub na użytkowanie, a także procedury legalizacyjne były przewlekłe i paraliżowały proces inwestycyjno-budowlany. Z kolei dla organów administracji istotne jest zwłaszcza obniżenie kosztów postępowań. Na przykładzie doświadczeń wynikających z zastępowania zwykłych doręczeń komunikacją elektroniczną widoczne jest znaczne obniżenie kosztów finansowych elektronicznej procedury w stosunku do tradycyjnej. Ponadto cyfryzacja przyspieszyła przepływ informacji i komunikację między instytucjami.