Artykuł
Kontrola zasiłków chorobowych: ubezpieczonego może sprawdzić i ZUS, i płatnik składek
Planowana nowelizacja przepisów ma zmniejszyć skalę wyłudzeń świadczeń poprzez ograniczenie okresu ich wypłaty. Od dawna jednak istnieją mechanizmy, które powinny temu zapobiegać
Kontrola prawidłowości przyznawania i wypłacania zasiłków chorobowych należy do jednych z najważniejszych zadań ZUS. Obecnie kontrola może przybrać dwie formy: ZUS może sprawdzić, czy zaświadczenie o niezdolności do pracy było wystawione zasadnie i ubezpieczony rzeczywiście jest chory; może też sprawdzić, czy ubezpieczony prawidłowo wykorzystuje okres zwolnienia od pracy. W tym drugim przypadku uprawnienia kontrolne ma również płatnik składek, który wypłaca zasiłek. Mniejsi płatnicy takich uprawnień nie mają. Oba rodzaje kontroli będą miały dla ubezpieczonego różne skutki.
Zasadność zwolnienia
Zaświadczenie o niezdolności do pracy, które uprawnia do zasiłku chorobowego, może wystawić jedynie upoważniony przez ZUS: lekarz, lekarz dentysta, a nawet felczer lub starszy felczer. Osoby te mogą udzielić dalszego upoważnienia osobom wykonującym określone zawody do wystawiania zaświadczenia. Przy czym w takim przypadku będzie ono wystawiane w imieniu upoważniającego i na podstawie sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej (np. pielęgniarka wystawi zaświadczenie ubezpieczonemu, lecz wcześniej musi go przebadać lekarz, oczywiście dokument ten będzie wystawiony w imieniu lekarza). Należy także pamiętać, że ZUS w każdej chwili może sprawdzić zasadność zaświadczenia. Nie ma przy tym ograniczeń, jakiego rodzaju schorzenia określone w zaświadczeniu mogą być skontrolowane, a które nie. Nie ma także przeszkód prawnych, aby ZUS skontrolował zasadność zwolnienia wystawionego w trakcie ciąży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right