Ostatnia nowela specustawy o COVID-19 to również zmiany istotne dla szkół wyższych
Przewiduje ona m.in. ułatwienia w dokonywaniu zmian w uchwałach, regulaminach i innych aktach dotyczących rekrutacji i organizacji studiów. Wprowadzono też możliwość ograniczenia praktyk zawodowych i kształcenia doktorantów
Studenci studiów wyższych o profilu praktycznym mogą mieć mniej praktyk zawodowych. Pozwalają na to zmiany wprowadzone na mocy ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 159, dalej: nowelizacja), które weszły w życie 26 stycznia 2021 r.
Praktyki i punkty
Mianowicie senat uczelni otrzymał możliwość zmniejszenia wymiaru praktyk zawodowych w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni poprzez zmianę w programie studiów. Do tej pory ustawa z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 159, dalej: PoSWiN) przewidywała praktyki zawodowe w wymiarze co najmniej sześciu miesięcy w przypadku studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich oraz przynajmniej trzy miesiące w przypadku studiów drugiego stopnia - i to tych wielkości dotyczyć mają ewentualne ograniczenia. Możliwość obniżenia wymiaru zajęć praktycznych nie dotyczy jednak studiów przygotowujących do zawodów lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, lekarza weterynarii, architekta i nauczyciela, dla których nadal będą stosowane tzw. standardy kształcenia określone w rozporządzeniach ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego w porozumieniach z odpowiednimi właściwymi ministrami: do spraw zdrowia, rolnictwa czy budownictwa.