Porada
Poradnia ubezpieczeniowa
Ile razy pośrednik turystyczny może pobrać świadczenie postojowe Jakie okoliczności mogą zwolnić byłego członka zarządu z odpowiedzialności za zaległości składkowe Które kryteria decydują o uznaniu ubezpieczonego za niezdolnego do pracy Dlaczego trzeba zwrócić nadpłacone świadczenie postojowe
Prowadzę działalność gospodarczą, jestem pośrednikiem turystycznym. Pobrałem już świadczenie postojowe kilkukrotnie na podstawie specustawy. Czy mam prawo do pobrania go kolejny raz?
Osoby prowadzące działalność w zakresie pośrednictwa turystycznego (kod PKD 79.12.Z) mają prawo do pobrania świadczenia postojowego na zasadach ogólnych (art. 15zq specustawy) oraz dodatkowego świadczenia postojowego (art. 15zs1). To drugie świadczenie przysługuje tylko wybranym przedsiębiorcom, w tym prowadzącym działalność o kodzie 79.12.Z. Warunkiem do jego otrzymania było skorzystanie przynajmniej raz ze świadczenia na podstawie art. 15zq, a także to, żeby przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Prawo do kolejnego świadczenia przyznało im jednak rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, które zostało wydane na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w specustawie. Rozporządzenie przyznaje ponowne świadczenie dwóm grupom przedsiębiorców ze względu na rodzaj przeważającej działalności. Pierwsza z nich może pobrać ponowne świadczenie jednokrotnie, zaś druga, do której należy przedsiębiorca wykonujący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.12.Z, dwukrotnie. Rodzaj prowadzonej działalności będzie badany na podstawie danych zawartych w rejestrze REGON w brzmieniu na 30 listopada 2020 r. Warunkiem jest to, aby przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Przedsiębiorca nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right