Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-12-04

Kto i w jakim zakresie kontroluje przedsiębiorców (cz. 2)

Mimo że najważniejsze zasady kontroli są zebrane w jednej ustawie (o swobodzie działalności gospodarczej), to szczegółowe regulacje dotyczące poszczególnych rodzajów postępowań kontrolnych zostały zawarte w odrębnych aktach prawnych.

Znajomość tych regulacji może się okazać pomocna, tym bardziej że każda z nich zawiera wiele odrębności.

Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej

Obowiązkiem organów podatkowych jest zawiadomienie kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.

Kontrolę podatkową wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. W przypadku gdy kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej wszczęcie wymaga ponownego zawiadomienia. Wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga natomiast zgody kontrolowanego. W tej sytuacji organ kontrolujący, doręczając zawiadomienie, powinien równocześnie wystąpić z zapytaniem o możliwość podjęcia kontroli we wcześniejszym terminie. Wyrażenie zgody na wcześniejsze podjęcie kontroli powinno przybrać formę pisemną.

Doręczenie zawiadomienia o wszczęciu kontroli

Doręczenie zawiadomienia o wszczęciu kontroli podatkowej nie przesądza ostatecznie, że postępowanie kontrolne musi zostać przeprowadzone. Po doręczeniu pisma mogą zaistnieć bowiem okoliczności, które będą uzasadniały odstąpienie od czynności kontrolnych. Ponadto może minąć ostateczny termin do wszczęcia kontroli. W przypadku wystąpienia takich sytuacji, organ podatkowy nie jest bezpośrednio zobligowany do informowania podatnika o tym, że kontrola podatkowa nie zostanie podjęta, lub o odstąpieniu od zamiaru podjęcia kontroli.

Kiedy organ nie zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli

Nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jeśli kontrola:

1) dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00