Ulgi podatkowe dla firm i osób fizycznych cd.
Wstęp
W numerze 24 "Prawa Przedsiębiorcy" przedstawiliśmy i omówiliśmy pełny wykaz zwolnień obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w 2012 r. W obecnym numerze omawiamy ulgi w tym podatku, które polegają na odliczeniach od dochodu i samego podatku. Zakres tych odliczeń jest naprawdę szeroki, a stosowanie ulg rodzi wiele problemów, które wyjaśniamy w publikacji. Odliczenia w PIT omówiliśmy z uwzględnieniem wybranej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Katalog ulg przysługujących liniowcom jest inny od tego, który przysługuje przy opodatkowaniu według skali podatkowej czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. To zróżnicowanie ma kolosalne znaczenie dla prawidłowości dokonywania odliczeń.
W publikacji Czytelnicy znajdą również omówienie odliczeń w zakresie podatku dochodowym od osób prawnych. Ich katalog nie jest tak szeroki, jak w podatku PIT, ale nie brakuje równie ciekawych i problematycznych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na możliwości zmniejszenia podatku od dywidendy. Drugie półrocze to "gorących" okres dla rozliczeń związanych z wypłatą dywidendy przysługującej za rok poprzedni.
Na koniec zostawiliśmy ulgę na złe długi w VAT. W praktyce jest to często jedyny sposób na odzyskanie VAT należnego, którego nie uregulował nierzetelny dłużnik. Ulga ta sprawia wiele praktycznych kłopotów z jej stosowaniem, co znajduje wyraz w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Zapraszamy do lektury.
Rozdział I
Ulgi w formie odliczeń od podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych
1. Uwagi wstępne
Dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przepisy prawa podatkowego przewidują również ulgi, które polegają na możliwości odliczeń od obliczonego już podatku. Należy do nich zaliczyć:
● odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne,
● ulgę dla wychowujących dzieci,
● odliczenie od dochodów uzyskanych za granicą,
● odliczenie od podatku należnego wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego,