Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-05-08

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki

Jak należy rozumieć pojęcie przedsiębiorstwa? Czy wniesienie przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej) jako aportu do spółki prawa handlowego jest opodatkowane VAT? Czy nabywca przedsiębiorstwa przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z funkcjonowaniem nabywanego przedsiębiorstwa?

Wniesienie przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej) jako wkładu niepieniężnego (aport) do spółki prawa handlowego nie jest opodatkowane VAT. Transakcja ta jest wyłączona z ustawy o VAT. Aport przedsiębiorstwa pociąga jednak za sobą pewne skutki, które mają wpływ na sytuację nabywcy aportu.

Wspólnicy przystępujący do spółki mogą wnieść dwa rodzaje wkładów - pieniężny lub niepieniężny. Wkładem niepieniężnym jest właśnie aport. Przedmiotem aportu mogą być rzeczy (ruchomości, nieruchomości) i prawa majątkowe mogące być przedmiotem obrotu. Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być więc również przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Opodatkowanie VAT aportu przedsiębiorstwa

Wniesienie całości przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki jest wyłączone spod działania ustawy o VAT, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT. Stosownie do treści art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do "dostawy towarów", o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Dlatego "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w trakcie których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę oraz przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Oznacza to, że w przypadku gdy przedmiotem transakcji jest m.in. aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00